Son güncellenme :13.03.2018 17:00

Anasayfa > GÜNCEL, SAĞLIK > “12-18 MART 2018 TUZA DİKKAT HAFTASI”

13.03.2018 Sal, 17:00

Dünya Sağlık Örgütü; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram  yani tepeleme bir çay kaşığı veya silme bir tatlı kaşığı olarak önermektedir. Bu miktar yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır.

Ülkemizde Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin 2012 yılında yaptığı çalışmaya göre kişi başına günde 15 gram tuz tüketildiği bulunmuştur. Söz konusu çalışmada günlük tuz tüketiminin %55,5’inin yemek tuzundan, %31,9’unun ekmek tuzundan %12,6’sının sofra tuzundan geldiği belirlenmiş, yemek tuzunun ise %42, 6’sının eklenen tuz, %10,7’si işlenmiş tuz, %2,1’i doğal olarak gelen tuz olduğu saptanmıştır.

Bu miktar günlük alınması gereken tuzun üç katına karşılık gelmektedir. Bakanlığımız tarafından Kasım 2011 yılından itibaren “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” yürütülmektedir.

Söz konusu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması amacıyla “Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri yapılmaktadır. Her yıl belirlenen farklı bir tarihte ve temada gerçekleştirilen “Tuza Dikkat Haftası” bu yıl 12-18 Mart 2018 tarihleri arasında olacak ve “Hepimiz Çok Fazla Tuz Tüketiyoruz: Aşırı Tuz Tüketimini Azaltmanın 5 Yolu” (#5yol5gram # tuzuazaltmanın5yolu”) teması belirlenmiştir.

Tuz tüketimi dünyada birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de fazladır. Bölgelere göre farklılık görülmekle birlikte günlük tüketim genel olarak önerilenin 2.5-3.5 katı kadardır. Günlük tuz tüketimi 5 gramdan az olmalıdır.

Aşırı Tuz Tüketimini Azaltmanın 5 Yolu;

  1. Yaptığınız yemeklerde kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın, ağız tadınız zamanla az tuza alışacaktır.
  2. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine; çeşitli baharatlar, dereotu ve maydanoz gibi bitkiler, limon ve sarımsak gibi besinler kullanın.
  3. Çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırın.
  4. Hazır besinleri satın almadan etiketini mutlaka okuyun ve daha az tuz içerenleri tercih edin.
  5. Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka suyla yıkayın/suda bekletin; daha fazla taze sebze ve meyve tüketin.

HEPİMİZ ÇOK FAZLA TUZ TÜKETİYORUZ

 

  ÇANAKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.