Son güncellenme :03.12.2017 7:30

Anasayfa > GÜNCEL, KÜLTÜR, TARIM HAYVANCILIK > Ayvacık’ta 1. Zeytin Şenliği Düzenlendi

03.12.2017 Paz, 7:30

Ayvacık ilçesinde zeytin şenliği düzenlendi. Şenlikte düzenlenen zeytinyağı tadım yarışmasında dereceye giren üreticiler altınla ödüllendirildi.

Ayvacık Belediyesi öncülüğünde, Ayvacık Gıda,Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi, Ayvacık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ayvacık Ziraat Odası ve Ayvacık Assos Yerel Eylem Gurubu Derneğinin ortkalşa gerçekleştirdiği ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ayvacık Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen etkinlikte zeytinyağı üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı.

Ayvacık Belediyesi tarafından düzenlenen şenlikte ilçe genelindeki zeytinyağı üreticileri stant açarak ürünlerini sergiledi.

Etkinlik kapsamında konuşma yapan Türkiye’nin tarım ürünleri üretiminde dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu ifade eden Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez, “Ayvacık’ta 110.000 dönüm alanda zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. İlçemizde 50.000 ton sofralık zeytin ve 10.000 ton da zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. Tabi bu ürünleri katma değeri yüksek olarak piyasaya sunmak gerekir. Bu etkinliğin de ilçemiz zeytin üreticilerine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Ayvacık’ın zeytinyağı üretiminde ilçeler bazında önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, “Ayvacık zeytinyağı üretiminde ilçeler bazında önemli bir yere sahiptir. Biz bu değere sahip çıkıp, zeytinyağı üretimini arttırıp, kaliteyi yükseltmeliyiz. Burada önemli olan zeytinyağında asit oranını minimuma indirip, dizem yağları bilinçli ve Avrupa standartlarında elde etmektir. Bilinçli zeytin toplamayla beraber ilçemizde zeytinyağı kalitesi de artmaya başladı. Zeytinin ve zeytinyağının bekletilmesi konusunda da üreticilerimiz bilinçlendirilmelidir. Bu kapsamda üretimde kaliteyi arttırmak adına bu şenliği düzenledik” dedi.

En Kaliteli Zeytinyağı Üreticileri Ödüllendirildi

Zeytinyağının üretiminde kaliteyi arttırmak adına düzenlenen bilgilendirmenin ardından Ayvacık ilçesinde zeytinyağı üreten 56 üreticinin zeytinyağları Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ve Edremit Zeytincilik Üretme İstasyon Müdürlüğü personellerinden oluşan jüri tarafından incelendi.

Jürinin değerlendirdiği zeytinyağlarından dereceye giren giren üreticiler Ayvacık Belediyesi ve Ayvacık Ziraat Odası tarafından tam altın, yarım altın ve çeyrek altınla ödüllendirildi.

Zeytin Şenliği kapsamında okullar arası düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencşerin eserleri okundu.

Ayrıca ilçedeki ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen zeytin konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerden birinciye bisiklet, ikinci ve üçnüye altın hediye edildi.

Etkinlikte Ayvacık Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni ve öğrencilerinden oluşan ekip müzik dinletisi sundu. İlkokul öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı 25 resim çalışması gün boyu sergilendi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.