Son güncellenme :24.08.2017 6:18

Anasayfa > EĞİTİM, GÜNCEL > ÇOCUKLAR ANTİK ÇAĞIN KİLİYLE ANTİK KENTTE SERAMİK YAPTILAR

24.08.2017 Per, 6:18

“İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” başlıkla sosyal sorumluluk uygulaması Parion Antik Kent’te gerçekleştirildi.

Biga’da yaşları 9 ile 13 arasında değişen bir grup öğrenci, Parion Antik Kenti’nde antik çağda kullanılan kilden, 2 bin 700 yıl önceki seramik eşyaların benzerlerini üretti. Çocukların tarihi, arkeolojik alanlara sahip çıkmalarına ve farkındalık oluşturulmasına yönelik olarak başlatılan “İÇDAŞ Antik Seramik ve Çocuk” sosyal sorumluluk uygulamasına  20 çocuk katıldı.

İÇDAŞ A.Ş. tarihi değerlere, arkeolojik alanlara sahip çıkılması adına yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerini sürüyor. İÇDAŞ A.Ş. “Minik arkeologlar” sosyal sorumluluk uygulaması ile tarihi ve arkeolojik mirasa yönelik farkındalık faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. “İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” sosyal sorumluluk uygulaması Türkiye’de ilk kez bir antik kentte, antik döneme yönelik seramik uygulaması olarak düzenlendi.

Çocuklar bu kez  antik dönemin killi toprağıyla antik kentte seramik yaptı. Arkeologlar eşliğinde yapılan toprağı çıkarma, eleme, çamur haline getirme faaliyeti, fırında seramik pişirme yönteminin öğrenilmesi ile tamamlandı.

Parion Antik Kenti Kazı Başkanı 19 Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş “Uygulamanın hedefi, çocuklarımızın ve gençlerimizin antik dönemlere yönelik zihinsel bağ kurmalarını sağlayarak, tarihi değerlere yaklaşımlarını, bakışlarını pozitif yönde geliştirmektir. İÇDAŞ A.Ş.’nin tarihi arkeolojik mirasa sahip çıkılmasına adına uygulamaya koyduğumuz bu proje ile çocuklarımız zihinsel olarak 2700 yıl önceki yaşantıya yolculuk yaptılar. O dönemin kap kacaklarını, malzemelerini, yaşam alışkanlıklarını anlamaya çalıştılar. Bu tür uygulamalar çocukların tarihi mirasa yaklaşımlarını pozitif yönde etkileyecektir.” dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey  Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doç. Dr. Ertuğ Ergürer, tarafından uygulanan projede çocuklar önce antik döneme ait kazı alanından killi toprak çıkardı. Ardından eleyerek, seramik yapımına uygun çamur haline getirmeyi öğrendiler. Antik alanda kurulan ‘çömlekçi çarkı’ ile çocuklar, antik döneme ait bazı objeleri yapmayı öğrendiler. Ardından da yaptıkları objelerin kullanıma hazır hale getirilmesi için fırınlamayı ve pişirmeyi öğrendiler.

“İÇDAŞ Antik Dönem Seramik ve Çocuk” Etkinlikte, Parion Antik Kenti gezisi ve o döneme ait seramik parçalarının arkeolojik faaliyetlerde değerlendirilmesine yönelik bilgiler de verilecek.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.