Son güncellenme :03.11.2017 8:02

Anasayfa > EĞİTİM, GÜNCEL > Cumhuriyet Ortaokulunda Cumhuriyet Coşkusu

03.11.2017 Cum, 8:02

Cumhuriyet Ortaokulunda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve okula yeni katılan 5. sınıflar ile ara sınıf öğrencilerinin,  Cumhuriyet Ortaokulu ailesine katılımları nedeniyle rozet takılması töreni gerçekleşti.

Okulun Müzik Kulübünün hazırlayıp sunduğu, Cumhuriyet Bayramı tören programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Okul Müdürü İbrahim Engel’in açılış konuşmasıyla başladı. Engel konuşmasında, Halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelen ve en demokratik yönetim biçimi olan Cumhuriyetin ilan edilişinin 94. Yıldönümünü kutlamanın coşku ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bugün bize düşen onu yüceltmeye çalışmaktır. Cumhuriyeti elbette ki çalışarak yücelteceğiz. “İlim Çin’de de olsa gidip alın”, “İşleyen demir ışıldar”, “Emek olmadan yemek olmaz”, “ İnsan ancak çalıştığını kazanır” diyen ataların torunları olan bizlere düşen elbetteki çalışmak, çalışmak, yine çalışmaktır. Nasıl tek kanatlı kuş içemez ise, bir nesli yüceltmek içinde elbette sadece çalışmak da kafi değildir. Kuşu göklere çıkaran kanatlardan biri çalışmak ise diğeri de sevgidir, saygıdır, dürüstlüktür, doğruluktur, merhamettir, edeptir, hayadır, kısacası öz değerlerimizdir. “İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir. Sen kendini bilmezsin, bu nice okumaktır” diyen Yunus’ların torunlarıyız. “ Cömertlik ve yardım etmekte akarsu gibi ol, şefkat ve merhamette akarsu gibi ol, başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol, hoşgörülükte deniz gibi ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” diyen Hz. Mevlana’nın torunlarıyız. 21 yaşında çağ açığ çağ kapatan Fatih’in torunları, Cumhuriyetimizin 100. Yılına doğru giderken gönüller fethedecek nesiller yetiştirebilmek umuduyla tekrar hoş geldiniz diyor, bayramınızı gönülden kutluyorum” dedi.

Konuşmanın ardından okulun 5/B sınıfı öğrencisi Sude Alkan “Biz Cumhuriyetiz” adlı şiiri okudu. Ardından 5/D sınıfı öğrencisi Emir Kemal Güngördü “Cumhuriyet” konulu konuşma yaptı. Programın devamında okulun ana sınıfı öğrencilerinin hazırladıkları “Cumhuriyet” konulu şiiri okudular. Programın Cumhuriyet Bayramı kutlama programı ile ilgili bölümü okulun çok sesli korosunun müzik öğretmeni Aylin Çetmen yönetiminde hazırladıkları şarkı ve marşları seslendirmesiyle sona erdi.

Törenin Cumhuriyet Bayramı kutlama programının ardından, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Cumhuriyet Ortaokulu ailesine yeni katılan 5. Sınıf öğrencileri ile ara sınıflara kaydolan öğrenciler ve bu yıl okulda göreve başlayan öğretmenler için “Cumhuriyet Ailesi” ne katılımlarından dolayı roze takma töreni gerçekleşti.

Törende geçen yıl okula başlayan 6/A sınıfı öğrencisi Kübra Betül Yıldırım Cumhuriyet Ailesine katılan öğrencileri temsilen konuşmasının ardından, 5. Sınıf öğrencilerini temsilen duygularını paylaşmak üzere okulun 5/B sınıfı öğrencisi Nur Nehir Başar  bir konuşma yaptı.

Ardından bu yıl Cumhuriyet Ailesine katılan Okul Müdür Yardımcısı Ebru Uzunca, Rehber öğretmeni Gülseren Oğuz, Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Sümeyye Güney’e rozetleri okul müdürü İbrahim Engel tarafından takıldı.

Törenin sonunda Cumhuriyet Ailesine yeni katılan 5. Sınıf öğrencilerine rozetleri Okul Müdürü İbrahim Engel, okul idarecileri ve öğretmenleri tarafından takıldı.

               

              

                    

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.