Son güncellenme :18.02.2017 6:06

Anasayfa > GÜNCEL, SAĞLIK > Ezine’de Rinoplasti Ameliyatları Yapılmaya Başlandı

18.02.2017 Cts, 6:06

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Ezine Devlet Hastanesinde Rinoplasti Ameliyatları yapılmaya başlandı.

Çeşitli sağlık sebeplerinden veya estetik şekil bozukluklarından dolayı hastaların sıklıkla tercih ettikleri ve son yıllarda çok ilgi gören Rinoplasti ameliyatları artık Ezine Devlet Hastanesinde yapılıyor. Bir süre önce yapılmaya başlanan ve KBB Uzmanı Dr. İbrahim Yazıcı tarafından gerçekleşen ameliyatlarda başarılı sonuçlar elde edildi.

Hastaları en çok memnun eden ameliyat olarak bilinen RİNOPLASTİ (Burun Estetiği) Ameliyatlarını başarıyla gerçekleştiren Dr. Yazıcı Rinoplasti Ameliyatları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Burunun yüzün ortasında bulunan ve estetik açıdan en dikkat çekici organlardan birisi olduğuna dikkat çeken Yazıcı, Rinoplasti ameliyatlarının burun iskeletinin yüze uygun olarak yeniden şekillendirildiği estetik cerrahide en fazla uygulanan operasyon olduğunu ifade etti.

Yazıcı Ameliyat Hakkında yaptığı açıklamasının devamında şunları kaydetti ; “Bu operasyonda ayrıca hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak yapıdaki eğrilikler de düzeltilmektedir. Estetik burun ameliyatındaki amaç yüzün profiline uygun doğal bir burun oluşturmaktır. 18 yaşını doldurmuş  ,yüz gelişimini tamamlamış hastalar estetik burun ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilirler. Ezine Devlet Hastanesi olarak kliniğimizde uygun hastalarımıza bu ameliyatı yapmaktayız.

Operasyon büyük oranda genel anestezi altında yapılır. Sadece burun ucuna yapılacak basit müdahalelerde lokal anestezi tercih edilebilir. Bu ameliyatta kapalı ve açık teknik olarak iki yöntem mevcuttur. Burunda çok ciddi bir problem yoksa, sadece burun sırtında hafif bir çıkıntı veya burun ucunda hafif bir düşüklük olduğu durumlarda kapalı teknik tercih edilebilir. Son yıllarda açık teknik daha popüler hale gelmiştir. Çünkü açık teknik burnun anatomik yapısını daha iyi ortaya koymak ve burundaki problemleri çıplak gözle görebilmek açısından çok daha yararlı bir tekniktir. Her iki teknikte de burunda dikkat çekici  bir iz kalmaz. Kliniğimizde genellikle açık tekniği tercih etmekteyiz.

Rinoplastide burun iskelet yapısındaki problemlere göre burun kemeri düzeltilebilir, burundaki eksik kısımlar doldurulabilir, burun ucu normal anatomiye uygun olacak şekilde yukarıya veya aşağıya rotasyon yaptırılabilir,burun deliklerindeki asimetriler düzeltilebilir. Burun içi ve dışındaki eğrilikler düzeltilerek hastanın daha sağlıklı nefes alması sağlanabilir.

Sanıldığının aksine burun estetiğinde ameliyat sonrası hastaların büyük çoğunluğunda  ağrı görülmemektedir. Ağrıları olan hastaların da ağrıları uygun ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Her hastada görülmemekle birlikte hastaların göz çevrelerinde morluklar ve şişlikler görülebilir. Bu hastalarımıza ilk 48 saat aralıklı buz tatbiki önerilir. Bu morluk ve şişlikler ameliyattan sonraki hafta kendiliğinden kaybolur ve ameliyatın başarısını etkilemezler. Ameliyat bitiminde her iki burun boşluğuna birer adet tampon ve burun dış kısmına bir atel yerleştirilir. Bu tamponlar ve atel ortalama 7. gün çıkarılır. Operasyon sonrası 10. gün gözle görülebilir şişlikler büyük oranda geçmiş olmakla birlikte tüm ince şişliklerin geçerek burnun son şeklini alması 6 ay-1 yıl arası sürebilmektedir. Ameliyattan sonraki dört hafta boyunca ağır faaliyetlerden ,güneş ışınlarından ve burnu yaralayabilecek her türlü risk faktöründen uzak durulmalıdır.

Burun son halini aldığında amacımız yüze uyumlu, göze hoş ve doğal görünen ve sağlıklı nefes alabilen bir burun oluşturmaktır. Ameliyat sonrası hastalarımızın gülen yüzlerini görmek en büyük motivasyon kaynağımız olmaktadır.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.