Son güncellenme :19.07.2017 15:51

Anasayfa > GÜNCEL > Ezine’de sel felaketinin ardından

19.07.2017 Çar, 15:51

Çanakkale’de önceki akşam saatlerinde etkili olan sağanak nedeniyle Ezine ilçesine bağlı Gökçebayır köyünde yaşanan sel felaketinin etkileri ortaya çıkmaya başladı.

Alınan bilgiye göre, Ezine ilçesinde öğle saatlerinde başlayan ve aralıklarla süren yağış, akşam saatlerine doğru yerini sağanağa bıraktı.

Sağanak nedeniyle Gökçebayır köyünde sel yaşandı. Köyde 3 ev selden zarar gördü, bir ilkokul ile çok sayıda evin istinat duvarı yıkıldı.  Sel sularının taşıdığı moloz, kepçe ve greyder aracılığıyla yol üzerinden alındı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönentimi Başikanlığı (AFAD) Çanakkale İl Müdürlüğü ekipleri selin ardından köye gelerek incelemede bulundu.

Günün ağarmasıyla da köyde yaşanan sel felaketinin izleri ortaya çıkmaya başladı. Ezine Kaymakamlığı, Ezine Gıda,Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile çeşitli kurumlar köye gelerek incelemelerde bulunmaya başladı.

Gökçebayır köyü Muhtarı Mustafa Kemal Canbeden, gazetecilere yaptığı açıklamada, köylerinde ilk kez böyle bir yağış gördüklerini söyledi.

Selden kaynaklı can kaybı olmadığını ancak ekili tarlalarda ve evlerde zararın büyük olduğunu ifade eden Canbeden, köyde çeşitli kurumlarca hasar tespit çalışmaları ve incelemeler yapıldığını, zararın birkaç gün içinde ortaya çıkacağını kaydetti.

Bayramiç Kaymakamı ve Ezine Kaymakam Vekili Ramazan Kendüzler, yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan yağış nedeniyle Gökçebayır köyünde sel felaketi yaşandığını hatırlattı.

Sel felaketinin yaşandığı yerlerde hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini aktaran Kendüzler, şöyle devam etti:

“Köyde üç evle bazı tarım arazileri selden zarar gördü. AFAD ekipleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Vatandaşların hasarlarının tespiti ve zararı konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Sel felaketi dolayısıyla oluşan zararları devletimiz karşılayacaktır. Sel felaketinde zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.”

“Bugüne kadar böyle bir afeti yaşamadık”

Köyde oturan 70 yaşındaki Necmiye Yılmaz da önceki gün akşam saatlerinde başlayan yağışın şiddetini artırdığını belirtti.

Yağmurla birlikte dolunun da etkili olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

“Korkudan evin ikinci katına çıktım. Buradan komşunun evini su bastığını gördük. Hemen yardıma koştuk. Evin bahçesinde 2 metreyi aşkın su baskınını gördük. Komşunun yardım çığlıklarını duyduk. Su baskınına dayanamayan evin istinat duvarı yıkılınca, diğer komşular evde bulunan komşumuzu evden çıkardı. Bugüne kadar böyle bir afeti yaşamadık.”

Diğer hasar gören evde ise evin istinat duvarı yıkılmış evin garajında bulunan araç sular altında kalmıştı.

Köy sakinlerinden Hüseyin Canbeden ise akşam saatlerine yağmur ve dolu ile birlikte çok şiddetli bir yağışın olduğunu bununla birlikte köyde su baskınının yaşandığını, yaşanan  bu sel felaketinde komşusunun evininde sel bastığını, evin garajında bulunan arabanında sular altında kaldığını ve evin bahçesinin yaşanan sel felaketiyle duvarların ve ağaçların yıkıldığını söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.