Ezinetürk
Ezinetürk
Haberler> > Mevlana Gelibolu Mevlevihanesinde Şeb-i Arus Töreni ile Anıldı

Mevlana Gelibolu Mevlevihanesinde Şeb-i Arus Töreni ile Anıldı

Mevlana Gelibolu Mevlevihanesinde Şeb-i Arus Töreni ile Anıldı

Gelibolu Mevlevihanesi’nde, Mevlana Celaleddin Rumi’nin vuslatının 744’üncü yıl dönümü dolayısıyla Şeb-i Arus töreni düzenlendi.

Gelibolu Mevlevihanesi’ni Koruma ve Mevlevi Kültürünü Tanıtma Derneği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ve Semazenleri iş birliğinde düzenlenen gösteri öncesinde konuşan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, insanlık tarihinde sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörünün sembolü olan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 744. vuslat yıl dönümü için bir araya geldiklerini söyledi.

“Mevlana’nın bıraktığı sevgi mirasıyla gönüllerimizi tazelemek üzere Gelibolu Mevlevihanesi’nde bir araya geldik” diyen Tavlı, “Bize yüzyıllar boyu hakikatin yolunu gösteren istikamet üzere yaşamak için bize rehberlik eden büyük kılavuzların, ulu zatların izinden gitmeye devam ediyoruz. Bu zatların en önemlilerinden olan 8 asır önce Anadolu’ya gelen Mevlana Celaleddin-i Rumi yaşadığı dönemde dil, din, ırk ve inanç ayrımı gözetmeksizin herkesi kucaklayan ve bütün yaratılmışları yaradanın birer emaneti kabul ederek, onlara hoşça bakan ve güzel gören düşüncesiyle çağını aşan ve evrensel değerler taşıyan önemli mesajlar vermiştir.” dedi.

Mevlana’nın mesajlarında çağırdığı merkezin sevgi ve barış olduğunu vurgulayan Vali Orhan Tavlı, şöyle devam etti:

“Hazreti Mevlana’nın insan ve aleme Allah sevgisini temel alan bakışı akıl ile gönül arasında kopukluğu gidermiş, böylece bilgi ile gönül dünyasını bütünleştirmiştir. Bu ana esaslar çerçevesinde ortaya çıkan anlayış ise Anadolu ve Osmanlı coğrafyasında etkin olmuş. Faklılıkları kaynaştırıp, barışı, kardeşliği, tesis ederek medeniyetimizin en önemli unsurlarından arasında yerini almıştır.”

Daha sonra Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdül Settar Yarar tarafından Gelibolu Mevlevihanesi’nin sancağının replikası Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz’a hediye edildi.
Konuşmaların ardından sema gösterisi sunuldu.

Törene, Çanakkkale Valisi Orhan Tavlı, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, Karadağ Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dzemo Redzematovic, İslam Birliği Gençlik Derneği Başkanı Sadmir Hadzidic, Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Makedonya İslam Birliği Genel Sekreteri İrsal Jakubi, Slovenya Müslümanları Müftülüğünden İfet Suljic ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler:
  • Yorum ekle

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa
Etiketler Abdullah Deniz Ahmet Erişken Ahmet Nuyan AK Parti AK Parti Grup Başkanvekili ALADDİN DEMİR Ali Kahraman Anıl Kahraman Anıl Kahrıman ASAYİŞ Ayhan Gider Ayvacık Belediyesi Bülent Turan Cahit Özer Deve Ereğli Ticaret Borsası Esnaf Sofrası ezine Ezine Belediyesi Ezine Deveciler Derneği EzineKöy İdarleri ve Muhtarlar Derneği Ezinespor Ezine Ziraat Odası Ezine Şoförler Odası EZİNE BİRLİK MİNİBÜSLERİ EZİNE YAĞLI TOHUMLAR KOOP. Geyikli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Gökhan Bayram Haluk Babaoğlu Havut Hayırı Kütüphane Mehmet Ünal Şahin Mevlid Kandili MHP Çanakkale Niyazi Tunçal Travel Turkey İzmir Fuarı TUNCER ŞAŞKIN YAHYA KESKİN Yılmaz Konca Çan Çanakkale Çanakkale Güç Birliği Platformu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Ticaret Borsası ÇOMÜ