Son güncellenme :02.12.2017 16:33

Anasayfa > EKONOMİ, KÜLTÜR, SİYASİ, TARIM HAYVANCILIK > Ulusal Kırsal Ağ Lansman Toplantısında Ayvacık Rüzgârı

02.12.2017 Cts, 16:33

Kırsal kalkınma programlarında belirlenen hedefleri desteklemek, uygulamada yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak amacıyla Ankara’da ”Ulusal Kırsal Ağ Lansman Toplantısı” düzenlendi.

Ankara’da Avrupa Birliğinin IPARD programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Ulusal Kırsal Ağ toplantısında Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu’nun standı büyük ilgi gördü. Kırsal Kalkınma Programında belirlenen hedefleri desteklemek, uygulamada yer alan tüm paydaşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde “Ulusal Kırsal Ağ” oluşturulması planlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Hasan Özlü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Yönetim Otoritesi tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ağın temsilcisinin sadece Bakanlık olmadığını, tüm grupların ağın değerli bir öğesi olduğunu söyledi.

Bu kapsamda kurulacak olan Ulusal Kırsal Ağ’ın paydaşlara tanıtılması amacıyla Ankara’da üst düzey temsilcilerin yer aldığı geniş katılımlı bir Lansman toplantısı yapıldı. Lansman toplantısına Çanakkale’den iki yerel eylem grubu katıldı. Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı Doğuş Şahin Ankara’da yapılan toplantı ile ilgili şu görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Doğuş Şahin ‘’Avrupa Birliği Ipard programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının düzenlediği Lansman toplantısında Türkiye’de 919 ilçe arasından pilot olarak seçilmiş olan ve 2016 yılında kurulan 25 dernek olarak katılım gösterildi. Bu derneklerden birisinin de Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği olması bizim için önemliydi. Lansman toplantısında hedeflenen konu ise kurulan 25 derneğin kaynaşması ve Türkiye’ye tanıtılması hedeflendi. Her dernek yöresel ürünlerini ve ilçe değerlerini tanıtabilmesi için stant kurdu. Ayvacık standımızın katılımcılar tarafından çok büyük ilgi görmesi Ayvacıklı olarak bizi gururlandırdı.

Ipard programının 2018 yılı içinde dernekler açısından hızlandırılması görüşünde toplantıya katılan Avrupa Birliği yetkilileri, Bakanlık yetkilileri ve dernekler yetkilileri mutabık kalındı. Lansman toplantısında bize destek sağlayan başta Ayvacık Belediye Başkanımız Mehmet Ünal Şahin’e, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürümüz Mehmet Emin Ekici’ye, Dernek Yönetim Kuruluna ve Dernek Üyelerine buradan çok teşekkür ediyorum.’’ dedi.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.